Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

7 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of mittens to total (6 hats and 7 mittens)

Back

7:13

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

The ratio of violin players to flute players in the school's orchestra is 5:3. What does this mean?

Back

For every 5 violin players, there are 3 flute players.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which statement describes a unit rate? Options: Ben ate 1 hotdog, Ben drove 20 miles, Ben drove 45 miles per hour, Ben ate 5 chips and 1 pickle.

Back

Ben drove 45 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which statement describes a unit rate of 6:1? Options: 12 tires for 3 cars, 30 miles for 5 hours, $35 for 5 set of markers, 45 miles in 9 hours

Back

30 miles for 5 hours

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which rate describes a unit rate of 10:1? Options: 20 books for $10, $20 for 4 books, $30 for 3 notebooks, 72 miles in 8 hours

Back

$30 for 3 notebooks

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Gabby spent $44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon?

Back

$3.15

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four candy stores are competing with each other. Which store offers the best buy for candy? Options: Sweet Store: 12 pack for $3.00, Delicious Treats: 22 pack for $4.62, Sugar Factory: 18 pack for $5.40, Chocolate Shop: 36 pack for $7.20

Back

Chocolate Shop: 36 pack for $7.20