Ratio of girls to boys when there are 5 boys and 7 girls.
Ratios and Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
7 to 5
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Does the table represent a proportional relationship?
Back
Yes.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which graph is non-proportional? Options: A, B, C, D
Back
D
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in this proportional relationship?
Back
60 miles/1 hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Back
$1.20 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
The school office ordered 24 boxes of pens for a total cost of $191.52. What was the cost of 1 box of pens?
Back
$7.98
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A pair of boots are $94.99. They are 25% off. With this discount, what is the sale price? Round to nearest cent if necessary.
Back
$71.24
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Percent Applications

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
6th Grade VFMS Tax Tip Discount Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
16 questions
Module 2 Flashcard Optional Review

Flashcard
•
5th - 8th Grade
15 questions
Sales tax, Tips, and Markup

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Tax, Tip, & Discount with DESMOS

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Tax, Tip, Markup, Discount, etc.

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Percent Proportions and Tax,Tip,Discount

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Tip, Tax, Discount, Percent Change

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade