Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+6

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD

Front

Ratio of girls to boys when there are 5 boys and 7 girls.

Back

7 to 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD

Front

Does the table represent a proportional relationship?

Back

Yes.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

3.

FLASHCARD

Front

Which graph is non-proportional? Options: A, B, C, D

Back

D

Tags

CCSS.8.EE.B.5

4.

FLASHCARD

Front

What is the unit rate in this proportional relationship?

Back

60 miles/1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

FLASHCARD

Front

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

Back

$1.20 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD

Front

The school office ordered 24 boxes of pens for a total cost of $191.52. What was the cost of 1 box of pens?

Back

$7.98

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

FLASHCARD

Front

A pair of boots are $94.99. They are 25% off. With this discount, what is the sale price? Round to nearest cent if necessary.

Back

$71.24

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

8.

FLASHCARD

Front

Sales tax on a piano sold for $815 with a 15% sales tax rate.

Back

$122.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

9.

FLASHCARD

Front

Ralph buys a computer for $675. The sales tax rate is 6%. How much did Ralph pay for the computer?

Back

715.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

10.

FLASHCARD

Front

How much tip should you leave if you want to tip 23% at Applebee's on a $27.31 bill?

Back

$6.28

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?