Ratios and Proportional Relationships

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+6
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD
Front
Ratio of girls to boys when there are 5 boys and 7 girls.
Back
7 to 5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD
Front
Does the table represent a proportional relationship?
Back
Yes.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
FLASHCARD
Front
Which graph is non-proportional? Options: A, B, C, D
Back
D
Tags
CCSS.8.EE.B.5
4.
FLASHCARD
Front
What is the unit rate in this proportional relationship?
Back
60 miles/1 hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
FLASHCARD
Front
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Back
$1.20 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD
Front
The school office ordered 24 boxes of pens for a total cost of $191.52. What was the cost of 1 box of pens?
Back
$7.98
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FLASHCARD
Front
A pair of boots are $94.99. They are 25% off. With this discount, what is the sale price? Round to nearest cent if necessary.
Back
$71.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
8.
FLASHCARD
Front
Sales tax on a piano sold for $815 with a 15% sales tax rate.
Back
$122.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
9.
FLASHCARD
Front
Ralph buys a computer for $675. The sales tax rate is 6%. How much did Ralph pay for the computer?
Back
715.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
10.
FLASHCARD
Front
How much tip should you leave if you want to tip 23% at Applebee's on a $27.31 bill?
Back
$6.28
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
7.rp.3 review

•
7th - 8th Grade
15 questions
Midterm Review Part 2-Calculator (Regular)

•
6th - 9th Grade
15 questions
Tax, Tip, Discount, Commission

•
7th Grade
15 questions
Taxes & Tips

•
6th - 8th Grade
15 questions
SF- Tax, Tip, Discount, etc.

•
6th - 8th Grade
15 questions
Discount, tax and tip

•
6th - 8th Grade
15 questions
Taxes & Tips

•
6th - 8th Grade
15 questions
Percentage Increase, Decrease, Error, Tax, Tip, Commission

•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
37 questions
Math STAAR Review

•
4th Grade
12 questions
Earth Day

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
20 questions
Science STAAR Review! 23-24

•
5th Grade
22 questions
HCS Grade 4 Simulation Assessment_1 2425sy

•
4th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
36 questions
6th Grade Math STAAR Review

•
6th Grade
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 1

•
6th - 8th Grade
33 questions
7th Math STAAR Review

•
7th Grade
18 questions
Math Review

•
6th Grade
19 questions
6th grade Math STAAR Review

•
6th Grade
20 questions
Math Review

•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

•
6th Grade