Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the point (2,50) mean in the problem situation?

Back

It costs a total of $50 to rent the generator for 2 hours

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Can you use proportional reasoning to find the price of a 40-pound bag of chicken feed based on the prices of a 50-pound bag for $29.98 and a 25-pound bag for $15.49?

Back

No, because there is no constant of proportionality

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Equation for cost, y, of attending camp for x students if total cost is $1,580 for 79 students.

Back

y=20x

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Equation for milk processed in x hours if 6,000 gallons are processed every hour.

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the relationship between the price and number of shirts proportional?

Back

Yes, each shirt costs $0.99 to dry clean

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate for 119 miles per 3.5 gallons?

Back

34 mpg

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate for 77 miles per 2.2 gallons

Back

35 mpg

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?