If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

8 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
102 words per minute
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
231 miles with 7 gallons of gas. What was the mileage (miles per gallon)?
Back
33 miles per gallon
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal on gum? Rose: $2.00 for 20 pieces, Joe: $1.50 for 10 pieces.
Back
Rose
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Back
Chips Ahoy
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon? Options: $0.40, $9.00, $2.50, $0.90
Back
$2.50
Similar Resources on Quizizz
11 questions
math vocab

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Unit Conversions

Flashcard
•
9th Grade
9 questions
S2 Vocab Review

Flashcard
•
9th - 10th Grade
9 questions
Understand & Translate: Absolute Value Inequalities

Flashcard
•
9th - 12th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
9th Grade
10 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Unit Rate observation

Flashcard
•
10th Grade
10 questions
Unit Rate Graphs

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
18 questions
Unit Circle Trig

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes

Quiz
•
9th - 12th Grade