Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

8 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
231 miles with 7 gallons of gas. What was the mileage (miles per gallon)?
Back
33 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal on gum? Rose: $2.00 for 20 pieces, Joe: $1.50 for 10 pieces.
Back
Rose
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Back
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
8.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon? Options: $0.40, $9.00, $2.50, $0.90
Back
$2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
15 questions
Cycle 4 Flashcard : Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
9th Grade
9 questions
S2 Vocab Review

Flashcard
•
9th - 10th Grade
11 questions
DImensional Analysis Practice

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Rate observation

Flashcard
•
10th Grade
15 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Flashcard
•
9th - 11th Grade
11 questions
math vocab

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Unit Conversion with Dimensional Analysis

Flashcard
•
9th - 10th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade