Unit Rate Flashcard

Unit Rate Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

10th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

8 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

231 miles with 7 gallons of gas. What was the mileage (miles per gallon)?

Back

33 miles per gallon

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who got the better deal on gum? Rose: $2.00 for 20 pieces, Joe: $1.50 for 10 pieces.

Back

Rose

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Back

Chips Ahoy

8.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon? Options: $0.40, $9.00, $2.50, $0.90

Back

$2.50