Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Christina biked 36 miles in 6 hours at a constant speed. How many miles did she ride in one hour?

Back

6 mph

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lisa made $300 in 6 hours. Find the unit rate.

Back

$50 per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.

Back

2.75 mpg

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent.

Back

$0.38

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.

Back

$300 per week

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.

Back

6 mpg

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

The computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. Find the unit rate.

Back

420 kb per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?