Christina biked 36 miles in 6 hours at a constant speed. How many miles did she ride in one hour?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
6 mph
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lisa made $300 in 6 hours. Find the unit rate.
Back
$50 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.
Back
2.75 mpg
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent.
Back
$0.38
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
Back
$300 per week
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
Back
6 mpg
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
The computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. Find the unit rate.
Back
420 kb per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates & Ratio Tables Test 2024

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade