For 3 pounds of granola, mom spent $3.75. What is her unit rate in dollars per pound?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$1.25 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Todd can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Baylee earned $20.00 in 4 hours mowing lawns. What is her unit rate in hours per dollar?
Back
0.2 hours per dollar
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
It snowed 20 inches in 5 hours. What is the unit rate of inches per hour?
Back
4 inches per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Brooklyn needs to buy hamburger for a party. Hamburger sells for 3 pounds for $6. How much will Brooklyn spend for 10 pounds?
Back
$20
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
For 15 pizzas, it will cost Mr. Thiele $75.00. How much did he spend per pizza?
Back
$5 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Complex Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade