Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

For 3 pounds of granola, mom spent $3.75. What is her unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Todd can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Baylee earned $20.00 in 4 hours mowing lawns. What is her unit rate in hours per dollar?

Back

0.2 hours per dollar

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

It snowed 20 inches in 5 hours. What is the unit rate of inches per hour?

Back

4 inches per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Brooklyn needs to buy hamburger for a party. Hamburger sells for 3 pounds for $6. How much will Brooklyn spend for 10 pounds?

Back

$20

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Back

15 customers per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

For 15 pizzas, it will cost Mr. Thiele $75.00. How much did he spend per pizza?

Back

$5 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?