Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
For 3 pounds of granola, mom spent $3.75. What is her unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Todd can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Baylee earned $20.00 in 4 hours mowing lawns. What is her unit rate in hours per dollar?
Back
0.2 hours per dollar
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
It snowed 20 inches in 5 hours. What is the unit rate of inches per hour?
Back
4 inches per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Brooklyn needs to buy hamburger for a party. Hamburger sells for 3 pounds for $6. How much will Brooklyn spend for 10 pounds?
Back
$20
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
For 15 pizzas, it will cost Mr. Thiele $75.00. How much did he spend per pizza?
Back
$5 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Complex Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade