Unit Rate
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Back
Divide
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
Back
Divide by 6 to get $5 per ticket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
$22 for 6 books. Find the UNIT RATE (round to the hundredths place).
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How are rates and unit rates similar?
Back
They both compare two different quantities of information.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a UNIT RATE? Options: 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 1 box / $3, 15 pounds every 5 servings
Back
$6 for each hour
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Organelles
Flashcard
•
6th Grade
20 questions
ELECTRIC AND WATER METER READING/CONSUMPTION
Flashcard
•
6th Grade
19 questions
Characteristics of Life
Flashcard
•
7th Grade
20 questions
MATH FLASHCARD BEE S.Y 2020-2021
Flashcard
•
4th - 6th Grade
20 questions
Acceleration
Flashcard
•
7th Grade
17 questions
8.1 Contact Forces (Live list)
Flashcard
•
7th - 8th Grade
20 questions
Moon and Moon Phases
Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Understand and Apply Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade