Which of the following expresses a ratio? Options: 2/3, two-thirds, 0.667, 2.3
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2/3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of apples in the fridge to apples on the table if there are 20 apples in the fridge and 9 on the table.
Back
20/9
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
9 minutes to 5 miles
Back
Rate
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
22 miles per hour
Back
Unit Rate
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Tyler can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Austin spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates with Decimals

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade