Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following expresses a ratio? Options: 2/3, two-thirds, 0.667, 2.3

Back

2/3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of apples in the fridge to apples on the table if there are 20 apples in the fridge and 9 on the table.

Back

20/9

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

9 minutes to 5 miles

Back

Rate

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

22 miles per hour

Back

Unit Rate

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Tyler can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Austin spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?