Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

Back

$12

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?

Back

$1.50 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for x: x  = 3, x = -9, x = 9, x = 1/3

Back

x = 9

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of squares to circles given 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.

Back

2 : 1

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of dimes to nickels given 10 dimes and 5 nickels?

Back

2 to 1

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

,

3

,

1

,

2

Back

1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?