You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Back
$12
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Back
$1.50 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve for x: x = 3, x = -9, x = 9, x = 1/3
Back
x = 9
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of squares to circles given 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.
Back
2 : 1
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of dimes to nickels given 10 dimes and 5 nickels?
Back
2 to 1
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
,3
,1
,2
Back
1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
9 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates and Percentages

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade