Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you travel 60 miles in 3 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 3 hours = 20 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 Pepsi products cost $14.00, what is the price per product?

Back

$1.75 per product.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Christina biked 36 miles in 6 hours. How many miles did she ride in one hour?

Back

6 mph.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?