Unit Rate #2

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
Back
$0.50 per bar
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ms. Sanchez has 90 students and she spent $180.00 on binders for all her students. How much did she spend per binder?
Back
$2.00 per binder
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Angie spent $5.00 for 2 avocados. How much did she spend per avocado?
Back
$2.50 per avocado
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ms. Munoz drove 100 miles in 4 hours. How many miles does she drive per hour?
Back
25 miles
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lisa made $300 in 6 hours. Find the unit rate.
Back
$50 per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Christina biked 36 miles in 6 hours. How many miles did she ride in one hour?
Back
6 mph
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal on gum? Rose: $2.00 for 20 pieces, Joe: $1.50 for 10 pieces.
Back
Rose
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Multiplying Decimals

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

Flashcard
•
7th Grade
8 questions
Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
8 questions
Solving 2 Step Equations (Word Problems)

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade