Unit Rate #2

Unit Rate #2

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

Back

$0.50 per bar

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ms. Sanchez has 90 students and she spent $180.00 on binders for all her students. How much did she spend per binder?

Back

$2.00 per binder

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Angie spent $5.00 for 2 avocados. How much did she spend per avocado?

Back

$2.50 per avocado

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ms. Munoz drove 100 miles in 4 hours. How many miles does she drive per hour?

Back

25 miles

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lisa made $300 in 6 hours. Find the unit rate.

Back

$50 per hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Christina biked 36 miles in 6 hours. How many miles did she ride in one hour?

Back

6 mph

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who got the better deal on gum? Rose: $2.00 for 20 pieces, Joe: $1.50 for 10 pieces.

Back

Rose

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?