Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a UNIT RATE? Options:

10 miles / 2 hours

,

$6 for each hour

,

2 boxes / $5

,

15 pounds every 5 servings

Back

$6 for each hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________________________.

Back

miles per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Back

Sargento

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Back

$2.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?