Finding Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE
(round to the tenths place)
Back
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate of cookies per dollar if 36 cookies cost $4?
Back
9 cookies per dollar
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?
Back
$9.00 per basketball
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
160 miles on 7 gallons of gas. Find the UNIT RATE (round to the hundredths place).
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Tracey ran 1,000 meters in 5 minutes. How many meters/minute did she run?
Back
200 meters per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade