Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)

Back

$1.50 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Back

Chips Ahoy

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

Back

$13.30

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet

Back

11

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?

Back

30 miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?