Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
Back
$1.50 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Back
Chips Ahoy
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
Back
$13.30
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet
Back
11
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?
Back
30 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade