Unit Rate

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD
Front
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Back
15 customers per hour
3.
FLASHCARD
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
4.
FLASHCARD
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
5.
FLASHCARD
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Back
$2.50
6.
FLASHCARD
Front
Mr. Simmonds drove 200 miles in 2 hours. How many miles did she drive per hour?
Back
100 miles per hour
7.
FLASHCARD
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour
8.
FLASHCARD
Front
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza
9.
FLASHCARD
Front
If Dana makes 18 calls in 6 hours, how many calls does she make in 1 hour?
Back
3
10.
FLASHCARD
Front
If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?
Back
20
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
20 questions
math review

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
18 questions
Math Review

•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

•
6th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 2

•
6th - 8th Grade
20 questions
One Step Equations

•
6th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

•
6th Grade
20 questions
FSA Math Review 6th Grade

•
6th Grade
20 questions
Math Review

•
6th Grade