Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Back
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
Back
$13.30
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
Back
$0.85
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which color chair has the lower unit price? 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80.
Back
6 red chairs for $67.80
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?
Back
$1.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?
Back
Bookstore
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate and Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates/Unit Rates/Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates Retest

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit 5 Practice Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade