You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Unit Rate Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Back
Sargento
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?
Back
$0.10 per ounce
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Back
$2.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate of $97.50 for 15 pizzas
Back
$6.50 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade