You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is grading 25 homework assignments in 20 minutes faster or slower than grading 36 assignments in 30 minutes?
Back
Faster rate
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
150 grams of fertilizer is required for a land area of 6 square acres. How many grams of fertilizer is needed for 13 square acres? Options: 25 grams, 300 grams, 325 grams, 310 grams
Back
325 grams
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Back
$1.50 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the "better buy"? A 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can of corn for $3.00?
Back
The 20 ounce can
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions and Rates Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Flashcard 4: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Math 6-Rates and Unit Rates Test Review

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade