Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

Back

9 cookies per dollar

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What has to be true about a unit rate?

Back

It is always "per" one thing.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of these is not a unit rate?

  • 70 miles per hour
  • $15 per pound
  • 15 pages per 20 minutes
  • 1000 meters per kilometer

Back

15 pages per 20 minutes

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate.

Back

$9 per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $3.50 per hour, $7 per hour, 5 hours per dollar, $14 per hour

Back

$3.50 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?