You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Constant of Proportionality and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
9 cookies per dollar
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What has to be true about a unit rate?
Back
It is always "per" one thing.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of these is not a unit rate?
- 70 miles per hour
- $15 per pound
- 15 pages per 20 minutes
- 1000 meters per kilometer
Back
15 pages per 20 minutes
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate.
Back
$9 per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $3.50 per hour, $7 per hour, 5 hours per dollar, $14 per hour
Back
$3.50 per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Math 3 - Solving Proportions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Pre- al: fractional rates

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Slope - Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade