Rate Word Problems

Rate Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost per pound if $40 is spent on 5 pounds of concrete?

Back

Only find unit rate

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers will there be in an hour?

Back

15 customers per hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?

Back

Finding AND use the unit rate

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?

Back

Finding AND use the unit rate

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the price of one pound of granola?

Back

$1.25

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

Only find unit rate

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?