Solving 2 Step Equations

Solving 2 Step Equations

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

x - 62 = 123
How should you show your work to isolate the variable and solve the equation?

Back

Add 62 to each side.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

15 = 2a + 7

Back

4

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

3c + 5 = 23

Back

c = 6

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve   -3x + 5 = -16

Back

7

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Back

7x + 10 = 24

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?

Back

331=6x+7

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

You bought a $5 magazine and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

Back

5+4x=25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?