Dividing Decimals

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

11 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one rose if a dozen costs $29.88?
Back
$2.49
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
63.2 divided by 5
Back
12.64
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
Back
1.25 pounds
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one book if 27 books cost $67.50?
Back
$2.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
0.48 ÷ 0.02
Back
24
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
The answer to a division problem is called the _________
Back
Quotient
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
6.3E Multiplying and dividing decimals

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Trail of Tears Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Multiplication and Division

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade