Dividing Decimals

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

7 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
To divide 19.5÷0.31 start by moving the decimal
Back
Right two places
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
7.8 ÷ 0.03
Back
260
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
25.2 ÷ 4
Back
6.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
63.2 divided by 5
Back
12.64
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Carl bought 17 packs of baseball cards for a total of $37.91. How much did each pack cost?
Back
$2.23
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one rose if a dozen costs $29.88?
Back
$2.49
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multiplying and Dividing Rational Numbers

Flashcard
•
6th - 7th Grade
9 questions
6th Grade Math Review

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
14.5 Dividing Decimals

Flashcard
•
7th Grade
5 questions
Systems of Equations Review

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals (ACC)

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Flashcardizz - Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
4 questions
Topic 4 Assessment Form B

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Mean, Median, Mode, Range

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade