Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

7 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

To divide 19.5÷0.31 start by moving the decimal

Back

Right two places

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

7.8 ÷ 0.03

Back

260

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

25.2 ÷ 4

Back

6.3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

63.2 divided by 5

Back

12.64

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Carl bought 17 packs of baseball cards for a total of $37.91. How much did each pack cost?

Back

$2.23

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of one rose if a dozen costs $29.88?

Back

$2.49

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

Back

$6.50