There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
Ratios and Proportions Flashcard

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
40
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of a slice of pizza if a pizza with eight slices costs $12?
Back
$1.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A scale drawing of a billboard uses the scale 4 cm:9 ft. The length of the billboard in the drawing is 11 cm. How long is the actual billboard? Options: 13 ft, 20.75 ft, 24.75 ft, 22 ft
Back
24.75 ft
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve the proportion: k=?
Back
k=5
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jordyn bought 4 gallons of gasoline for $16.80. What is the price per gallon?
Back
$4.20 per gallon
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Angie purchased 25 fruits in all. 10 were apples and the rest were peaches. What is the ratio of peaches to apples?
Back
3/2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Multi-Step Word Problems

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
ratios and proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Bell Work Nov 24

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, Range, Interquartile Range

Quiz
•
6th Grade
31 questions
FINAL 6th MATH SOL REVIEW

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade