You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Back
10
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
Back
75 words per minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of red to yellow marbles in a bag with 3 blue, 2 red, and 5 yellow marbles.
Back
2 to 5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Find Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Ratios and equivalent ratios

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Equivalent Ratios Review

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade