P1: Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 6,750 customers in 45 days
Back
150
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 45.5 meters in 13 seconds
Back
3.5
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sara pays $23.40 for 2.6 pounds of Takis. What is the price per pound of the Takis?
Back
$9.00
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ryan can type 153 words in 3 minutes. How many words can Ryan type in one minute?
Back
51 words per minute
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Wes buys 3 bottles of lime fanta for $7.47. How much does he pay per bottle?
Back
$2.49
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simon can eliminate 96 Imposters in 8 hours while playing Among Us. How many Imposters can he eliminate in one hour?
Back
12 imposters per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Samantha bought 5 shirts for a price of $65.25. How much did she pay per shirt?
Back
$13.05
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Setting Up Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade