An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Calculate the better buy.
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
12 pack
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which option is the better deal? Doritos $4.39 for 11.5 oz or Cheetos 9.75 oz for $3.24
Back
Cheetos
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cheerios 17 ounces for $3.68 or Apple Jacks at $2.89 for 13 oz. Which is the better buy?
Back
Cheerios
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
Back
$63.00
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples? Options: 7 apples to 3 green, 4 red apples to 7 apples, 4 red apples to 3 green apples, 3 green apples to 4 red apples
Back
4 red apples to 3 green apples
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio
Back
Is a comparison of two quantities
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of flames to arms on the candle?
Back
3:2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Ratios and equivalent ratios

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Review: Ratios and Rates (Lessons 1-5)

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Writing Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and equivalent ratios

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade