Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Calculate the better buy.

Back

12 pack

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which option is the better deal? Doritos $4.39 for 11.5 oz or Cheetos 9.75 oz for $3.24

Back

Cheetos

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cheerios 17 ounces for $3.68 or Apple Jacks at $2.89 for 13 oz. Which is the better buy?

Back

Cheerios

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?

Back

$63.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples? Options: 7 apples to 3 green, 4 red apples to 7 apples, 4 red apples to 3 green apples, 3 green apples to 4 red apples

Back

4 red apples to 3 green apples

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio

Back

Is a comparison of two quantities

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of flames to arms on the candle?

Back

3:2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?