Proportions and Unit rates

Proportions and Unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2C

+5

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

18 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

Back

30 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

Back

$2.45

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

When are unit rates useful?

Back

When you want to compare prices.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

Back

55 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

Back

$20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?

Back

480

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?

Back

$.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?