Proportions and Unit rates

Proportions and Unit rates

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

18 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

Back

30 miles

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

Back

$2.45

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

When are unit rates useful?

Back

When you want to compare prices.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

Back

55 miles per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

Back

$20

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?

Back

480

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?

Back

$.60

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?