Proportions and Unit rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

18 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
Back
30 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
Back
$2.45
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
When are unit rates useful?
Back
When you want to compare prices.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Back
55 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Back
$20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?
Back
480
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?
Back
$.60
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
Alcohol Assessment
Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Would you like ketchup with your ice cream? - EC2 Unit 6
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
MAP Review ELA
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Spelling-Homophones
Flashcard
•
6th Grade
16 questions
Science Review on Waves
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Simple Interest
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
6th Grade Unit Conversions
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
7.RP.2 Constant of Proportionality
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Halloween
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Halloween
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
It's The Great Pumpkin Charlie Brown
Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Possessive Nouns
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Halloween Traditions and Origins
Interactive video
•
5th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Halloween Trivia Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
33 questions
Understand Integers and Their Relationships
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
19 questions
Halloween Fun
Quiz
•
6th - 10th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade