You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rate is a ratio that compares
Back
Quantities with different units
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
Back
1
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which size bag has the lowest cost per pound? Sizes: 20-lb for $23.44, 8-lb for $9.88, 40-lb for $49.00.
Back
The 20-lb bag
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Back
19 cars per day
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
7 questions
Ratio and Proportional Relationships

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade