Understanding Unit Rates in Real Life

Understanding Unit Rates in Real Life

Assessment

Flashcard

Mathematics

11th Grade

Hard

TEKS
MATH.9-12.I.B, MATH.9-12.I.B.1, MATH.9-12.VIII.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jayden filled his 290 gallon pool with water in 10 hours. How many gallons did he use in an hour?

Back

29 gallons in an hour

Tags

TEKS.MATH.9-12.VIII.A.1

TEKS.MATH.9-12.VIII.C.1

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 300 miles in 5 hours. What is the unit rate of the car's speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.I.B.1

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A factory produces 240 widgets in 8 hours. What is the unit rate of production in widgets per hour?

Back

30 widgets per hour

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.I.C

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a person earns $480 in 6 days, what is the unit rate of earnings per day?

Back

$80 per day

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B.1

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A cyclist covers 150 kilometers in 3 hours. What is the cyclist's speed in kilometers per hour?

Back

50 km/h

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.VIII.C

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A recipe requires 4 cups of flour to make 8 cookies. What is the unit rate of flour per cookie?

Back

0.5 cups per cookie

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.I.C

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A train travels 600 kilometers in 4 hours. What is the train's speed in kilometers per hour?

Back

150 km/h

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.I.B.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?