A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
,3
,1
,2
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview
20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
,3
,1
,2
Back
1
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which size bag has the lowest cost per pound? Sizes: 20-lb for $23.44, 8-lb for $9.88, 40-lb for $49.00.
Back
The 20-lb bag
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Back
$12
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates
Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates review
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Plus
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates
Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations
Lesson
•
7th - 8th Grade