Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
Back
unit rate
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost for 5 ounces of yogurt is $2.50. What is the cost of 1 ounce of yogurt?
Back
$0.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of 1 can of soda if a 6 pack costs $2.40?
Back
$0.40
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?
Back
$1.10 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
This is an example of:
unit, quantity, equivalent ratio, mass
Back
equivalent ratio
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Another name for equivalent ratios could be:
unit
,rate
,quantity
,equivalent fractions
Back
equivalent fractions
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jen rides her bike 15 miles in two hours. What is her speed in miles per hour?
Back
7.5 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade