A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
unit rate
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost for 5 ounces of yogurt is $2.50. What is the cost of 1 ounce of yogurt?
Back
$0.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of 1 can of soda if a 6 pack costs $2.40?
Back
$0.40
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?
Back
$1.10 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
This is an example of:
unit, quantity, equivalent ratio, mass
Back
equivalent ratio
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Another name for equivalent ratios could be:
unit
,rate
,quantity
,equivalent fractions
Back
equivalent fractions
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jen rides her bike 15 miles in two hours. What is her speed in miles per hour?
Back
7.5 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, equivalent ratios, and ratio language

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade