Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

24 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$13.30
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?
Back
31 mpg
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
Back
12 gallons of gas for $33
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price? 3 movie tickets for $29.25.
Back
$9.75
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet
Back
11
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
22 newspapers in 2 piles = _________ newspapers per pile
Back
11
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Back
Chips Ahoy
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
1B 1.8-1.10 Scatterplots, Converting, and Percent Change

Flashcard
•
11th - 12th Grade
15 questions
7th Grade - Ratios, Unit Rates, and Proportions

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Understanding Unit Rates in Real Life

Flashcard
•
11th Grade
15 questions
Scatterplots

Flashcard
•
12th Grade
19 questions
Unit 4 MCQ: Budgeting & Systems of Inequalities

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Measurement Conversions (Customary & Metric)

Flashcard
•
KG - University
15 questions
Semester 1 Final

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
ACT WorkKeys-Applied Math Practice 1

Flashcard
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
TSI Post Test

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
NC Math 3 EOC Review

Quiz
•
10th - 12th Grade
40 questions
Rectangle, Rhombus, and Square

Quiz
•
8th - 12th Grade
18 questions
Misleading Graphs

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Review Math 3

Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
Combinations vs. Permutations vs. Counting Principle

Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
Multiplying Binomials & Factoring Difference of Squares

Quiz
•
9th - 12th Grade
31 questions
Week 1 Student In-Class

Quiz
•
9th - 12th Grade