Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

24 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

Back

$13.30

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?

Back

31 mpg

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

Back

12 gallons of gas for $33

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price? 3 movie tickets for $29.25.

Back

$9.75

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet

Back

11

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

22 newspapers in 2 piles = _________ newspapers per pile

Back

11

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Back

Chips Ahoy

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?