Unit Rates Flashcard

Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz

Back

Chips Ahoy

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

Back

$13.30

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

Back

$0.85

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?

Back

$1.50

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?

Back

246 mph

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

54

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?