Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Back
Chips Ahoy
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
Back
$13.30
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
Back
$0.85
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?
Back
$1.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?
Back
246 mph
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
54
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
5th - 9th Grade
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
RATIO- PROPORTION

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Let's Make a Deal: Unit Prices

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Writing Inequalities with variables on both sides

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade