Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

17 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What mathematical operation do ratios involve? Options: addition, subtraction, multiplication, division
Back
division
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Back
$0.20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio of apples in the fridge to apples on the table if there are 20 apples in the fridge and 9 on the table.
Back
20/9
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy? A 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
Back
The 12 pack of Coke
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
7.5 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ernie travels 195 miles in 3 hours. How far will he travel in 5 hours at the same speed?
Back
325 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportional Relationships Unit 3 E

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportionality

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
8th Grade
16 questions
Rates

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Direct Variation 2

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade