Math review

Math review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mike purchased 4.5 pounds of grass seed at $1.22 per pound. How much did Mike spend on grass seed?

Back

Multiplication

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Josh had $15.00 to spend at the movie theater. He spent $8.50 on a movie ticket, $3.50 on a box of popcorn, and $1.75 on a soda. How much money did Josh have left?

Back

Subtraction

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Valerie earns $6.35 per hour and works 15 hours each week. How much does she earn per week?

Back

Multiplication

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which word is the clue word that tells you this is a MULTIPLICATIVE relationship? Options:

Jarred

,

CDs

,

each

,

cost

Back

each

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Determine if the relationship is additive or multiplicative.

Back

Multiplicative

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?