Fraction and Decimal Operations

Fraction and Decimal Operations

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

Back

$4.29

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mr. Franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

Back

$4.15

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

180

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

65 ÷ 4 = 

Back

16.25

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mark bought a book for $21.62. If he paid with two $20 bills, what was his change?

Back

$18.38

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?