Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
Fraction and Decimal Operations

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$4.29
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mr. Franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
Back
$4.15
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
180
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
65 ÷ 4 =
Back
16.25
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mark bought a book for $21.62. If he paid with two $20 bills, what was his change?
Back
$18.38
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rational Number Operations

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Math 7 Non Calculator Skills

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Rational Numbers

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ordering Real Numbers

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Scientific Notation

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
7th Grade Practice Test - Chapter 3

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Decimal to Percent

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Grade 7 Math - Adding & Subtracting Negative Decimals

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade