Unit Rate-Dimensional Analysis Review

Unit Rate-Dimensional Analysis Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many inches are in 1 mile? (5280ft = 1mi; 12in = 1ft)

Back

63360in

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 2.5 grams into milligrams.

Back

2500 mg

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 60 inches to feet. (12 inches = 1 foot)

Back

5 feet

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Choose the best buy (lowest cost per bottle):
6 bottles for $3.79
9 bottles for $4.50
12 bottles for $6.89

Back

9 bottles for $4.50

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Unit rate per ounce for 32 ounces costing $16.

Back

$0.50 per ounce

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

The Olympic record for the high jump is just over 2.6 yards. What is that distance in inches?

Back

94 in

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Gas costs $3.05 a gallon, and your car travels at 27 miles for each gallon of gas. How far can you travel in your car with $95 in your pocket?

Back

840 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?