Unit Rate-Dimensional Analysis Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many inches are in 1 mile? (5280ft = 1mi; 12in = 1ft)
Back
63360in
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 2.5 grams into milligrams.
Back
2500 mg
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 60 inches to feet. (12 inches = 1 foot)
Back
5 feet
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Choose the best buy (lowest cost per bottle):
6 bottles for $3.79
9 bottles for $4.50
12 bottles for $6.89
Back
9 bottles for $4.50
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate per ounce for 32 ounces costing $16.
Back
$0.50 per ounce
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
The Olympic record for the high jump is just over 2.6 yards. What is that distance in inches?
Back
94 in
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Gas costs $3.05 a gallon, and your car travels at 27 miles for each gallon of gas. How far can you travel in your car with $95 in your pocket?
Back
840 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios and Proportions Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
y=kx Verbal Descriptions

Flashcard
•
7th Grade
5 questions
Unit 3 Test

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
decimal operations

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade