Operations with Rational Numbers

Operations with Rational Numbers

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil?

Back

$8.49 per quart

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Expression to fill in the blank in Step 3 of Yuuma's calculation: (–10.2)(–16.4) = (–16.4)(–10.2) = (–16.4)(–10) + (–16.4)(–0.2) = ____________ = 167.28

Back

164 + 3.28

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

The price of a gallon of gasoline dropped by $0.08 on Wednesday and by 0.25 of that amount on Thursday. Which best represents how the price of a gallon of gasoline changed on Thursday?

Back

–0.02

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

–96.43 – (–98.67)

Back

2.24

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sodium gas was cooled to 78.5°C below zero and then cooled 194.65°C more. What was the new temperature?

Back

–273.15°C

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A student has $78 in his checking account. If the student spends $12 on lunch, which number could be combined with the amount left in the account to make zero?

Back

–66

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

-8 * (-3)

Back

24

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?