Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil?
Operations with Rational Numbers

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$8.49 per quart
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Expression to fill in the blank in Step 3 of Yuuma's calculation: (–10.2)(–16.4) = (–16.4)(–10.2) = (–16.4)(–10) + (–16.4)(–0.2) = ____________ = 167.28
Back
164 + 3.28
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
The price of a gallon of gasoline dropped by $0.08 on Wednesday and by 0.25 of that amount on Thursday. Which best represents how the price of a gallon of gasoline changed on Thursday?
Back
–0.02
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
–96.43 – (–98.67)
Back
2.24
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sodium gas was cooled to 78.5°C below zero and then cooled 194.65°C more. What was the new temperature?
Back
–273.15°C
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A student has $78 in his checking account. If the student spends $12 on lunch, which number could be combined with the amount left in the account to make zero?
Back
–66
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
-8 * (-3)
Back
24
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
STAAR Review - Rational Numbers

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
THE ONE AND ONLY IVAN - FLASHCARD 1

Flashcard
•
KG
15 questions
bell work 12-19-24

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
1/3/25 practice 2-1 Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratio Tables 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
17 questions
Integers & Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Flashcard
•
7th Grade
16 questions
Multiplying and Dividing Fractions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Theoretical and Experimental Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary, Supplementary, and Vertical Angles

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Complementary, Supplementary, Vertical, Adjacent Angles

Quiz
•
7th Grade