Direct Variation

Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
y varies directly with x, and y is 84 when x is 16. What is the constant of proportionality?
Back
k= 5.25
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked. If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?
Back
$308
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is the given table a direct variation?
Back
No
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Equation for the table given.
Back
y = 3x
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Back
$1.20 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is this proportional?
y=2x
Back
yes
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the given graphs is a direct variation? Options: A, B, C, D
Back
C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
1B: Direct Variation

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Direct Variation

Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Direct Variation

Flashcard
•
9th Grade
10 questions
Direct Variation

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Direct Variation

Flashcard
•
9th Grade
11 questions
Direct Variation

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Direct Variation Warm-up

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
3.3 Direct Variation - Skills Practice

Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade