System of equations

System of equations

Assessment

Flashcard

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve the system of Equation (x,y)
–2x + y = 10
4x – y = –14  

Back

(-2,6)

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve the system of Equation (x,y)
3x + y = –14
–2x – y = 9

Back

(-5,1)

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for x and y
3x + 2y = 16
7x + y = 19

Back

(2,5)

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You and a friend go to Tacos Galore for lunch. You order three soft tacos and three burritos and your total bill is $11.25. Your friend's bill is $10.00 for four soft tacos and two burritos. How much do soft tacos cost? How much do burritos cost?

Back

$1.25 per taco, $2.50 per burrito

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Amy sold 10 packages of sugar cookies and 2 packages of oatmeal cookies for $56. Adam sold 9 packages of sugar cookies and 3 packages of oatmeal cookies for $60. What is the price of 1 pack of sugar cookies and 1 pack of oatmeal cookies?

Back

Sugar Cookies $4
Oatmeal Cookies $8

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

David sells nachos and sodas. Nachos cost $1.50 each and sodas cost $0.50 each. Total sales: $78.50. Total items sold: 87. Which system of equations represents this situation?

Back

(35, 52)

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Rivermont: 11 vans, 3 buses, 283 students. Washington: 12 vans, 14 buses, 770 students. Students per van and bus?

Back

Van 14
Bus 43

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?