Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of triangles to squares in the picture?

Back

4:3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of baseball players to soccer players if there are 5 soccer players and 10 baseball players.

Back

2 to 1

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A class has 30 students. 18 are boys. What is the ratio of boys to girls?

Back

3:2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio of red to yellow LEGOS in simplest form:

Back

1/2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Relationship of oranges to total fruit? Options: 2:6, 2:4, 4:6, 4:2

Back

2:6

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What word means "for one"?

Back

Per

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?