Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ratio

Back

Is a comparison of two quantities

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Can a ratio be written in three different ways?

Back

True

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of 35 : 14

Back

5 : 2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

There are 5 girls and 6 boys. What is the ratio of girls to students?

Back

5:11

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A class has 15 boys and 20 girls. What is the boy:girl ratio in simplest form?

Back

3:4

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?