Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ratio
Back
Is a comparison of two quantities
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Can a ratio be written in three different ways?
Back
True
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of 35 : 14
Back
5 : 2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
There are 5 girls and 6 boys. What is the ratio of girls to students?
Back
5:11
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A class has 15 boys and 20 girls. What is the boy:girl ratio in simplest form?
Back
3:4
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions Practice

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade