Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of 35 : 14

Back

5 : 2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

no

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80? (find the unit rate for both to compare...money goes on top)

Back

The 12-pack

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is: 0, 3, 1, 2

Back

1

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent? (20-lb bag for $23.44, 8-lb bag for $9.88, 40-lb bag for $49.00)

Back

The 20-lb bag

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A comparison of two numbers

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?