Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
Back
$1.75 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
Back
75 miles per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which bag of candy corn is the better buy? 22 ounce bag for $2.64 or 40 ounce bag for $5.60?
Back
22 ounce bag
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
88 students for 4 classes
How many students per class?
Back
22 students per class
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?
Back
25 students
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
5 questions
Unit 3 Test Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
8 questions
Ratios and Proportions Flashcard 1

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade