Rates and Unit Rates Practice

Rates and Unit Rates Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following statements represents a unit rate?
Options: 5 for every 1, 1 per 5, 3 for every 3, 10 per 5

Back

5 for every 1

Answer explanation

a unit rate is some amount/quantity of one thing per ONE of something else

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

Back

The 12-pack

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent? Sizes available: 20-lb bag for $23.44, 8-lb bag for $9.88, 40-lb bag for $49.00.

Back

The 20-lb bag

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

Back

$12

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?

Back

280 miles

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 40 minutes?

Back

10 customers

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?