Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?

Back

$0.97

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.

Back

75 pull-ups / 5 minutes

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour. How much snow fell in 6 hours?

Back

4.5 inches

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?

Back

1.25 gallons per second

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Protein bars come in a 4-pack box costing $7.68 and a 12-pack box costing $22.32. Which box is the better value?

Back

12-pack

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A speedboat traveling at a constant speed arrives at its destination in 35 minutes. If it traveled 70 miles, what was the speedboat’s speed?

Back

2 miles per minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the hourly wage of the employee above? Options: $102 per hour, $0.11 per hour, $8.50 per hour, $7.25 per hour

Back

$8.50 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?