Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 4.NF.B.4B

+4

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?

Back

$0.97

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.

Back

75 pull-ups / 5 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour. How much snow fell in 6 hours?

Back

4.5 inches

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?

Back

1.25 gallons per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Protein bars come in a 4-pack box costing $7.68 and a 12-pack box costing $22.32. Which box is the better value?

Back

12-pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A speedboat traveling at a constant speed arrives at its destination in 35 minutes. If it traveled 70 miles, what was the speedboat’s speed?

Back

2 miles per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the hourly wage of the employee above? Options: $102 per hour, $0.11 per hour, $8.50 per hour, $7.25 per hour

Back

$8.50 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?