Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?
Back
$0.97
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the rate if a fitness instructor can do 75 pull-ups in 5 minutes.
Back
75 pull-ups / 5 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Snow fell at a rate of 3/4 of an inch/hour. How much snow fell in 6 hours?
Back
4.5 inches
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car wash uses 50 gallons of water every 40 seconds. How much water does it use per second?
Back
1.25 gallons per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Protein bars come in a 4-pack box costing $7.68 and a 12-pack box costing $22.32. Which box is the better value?
Back
12-pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A speedboat traveling at a constant speed arrives at its destination in 35 minutes. If it traveled 70 miles, what was the speedboat’s speed?
Back
2 miles per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the hourly wage of the employee above? Options: $102 per hour, $0.11 per hour, $8.50 per hour, $7.25 per hour
Back
$8.50 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade