Rates and Unit Rates Flashcard

Rates and Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate is a ratio that compares

Back

Quantities with different units

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is unit rate?

Back

A rate with a denominator as 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

Back

75 miles per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?

Back

25 students

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

Back

$1.75 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Price for one apple when 6 apples cost $8.22?

Back

$1.37

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which bag of candy is the better buy? 22 ounce bag for $2.64 or 40 ounce bag for $5.60?

Back

22 ounce bag

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?