Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rate is a ratio that compares
Back
Quantities with different units
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit rate?
Back
A rate with a denominator as 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
Back
75 miles per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?
Back
25 students
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
Back
$1.75 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Price for one apple when 6 apples cost $8.22?
Back
$1.37
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which bag of candy is the better buy? 22 ounce bag for $2.64 or 40 ounce bag for $5.60?
Back
22 ounce bag
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
7 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade