Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate is a ratio that compares

Back

Quantities with different units

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

231 miles with 7 gallons of gas. What was the mileage (miles per gallon)?

Back

33 miles per gallon

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 15

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 75

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

9 minutes to 5 miles

Back

Rate

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?

Back

$1.50 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?